Im wcześniej uświadomisz sobie, że egzamin z matematyki nie będzie spacerkiem po parku i że musisz się przygotować na wyboistą jazdę, tym lepiej. Nie jest niczym niezwykłym odczuwanie niepokoju przed zbliżającym się egzaminem. W końcu tak bardzo przyzwyczailiśmy się do tego, że przez całe zajęcia przechodzimy bez większego wysiłku, że czujemy się nienaturalnie, gdy nagle obciążenie pracą wzrasta o kilka stopni.
Na szczęście istnieją sposoby, aby bez trudu przygotować się do egzaminu z matematyki. Nawet jeśli masz wrażenie, że wszystko, co wiesz, umyka ci z czasem, istnieją sztuczki i techniki, które pomogą ci błyskawicznie przygotować się do egzaminu.
Jakie materiały i metody najlepiej wykorzystać podczas przygotowań?
- Karteczki samoprzylepne. Jeśli nie jesteś wzrokowcem, pomocne może być zapisywanie zadań i ich rozwiązań na karteczkach. Można wypisać dowolną liczbę zadań, a następnie wykorzystać karteczki do ćwiczeń. Karteczki można wykorzystywać do ćwiczeń na różne sposoby, np. do rozwiązywania testów sprawdzających znajomość określonych pojęć lub do rozwiązywania zadań na głos przed lustrem, tak by móc się słyszeć.
- Egzaminy praktyczne. Egzaminy praktyczne to kolejny świetny sposób na przygotowanie się do egzaminu. Zawierają one prawdziwe pytania egzaminacyjne, które są podobne do tych, które zobaczysz na prawdziwym egzaminie, dzięki czemu możesz przyzwyczaić się do formatu i typów pytań.
- Podręczniki do matematyki. Może być kuszące, aby patrzeć na podręcznik do matematyki jako źródło niepokoju, ale nie wyrzucaj go jeszcze! Podręcznik do matematyki jest doskonałym źródłem zadań praktycznych i przykładów problemów, które pojawią się na egzaminie.
Jakie strategie stosować podczas egzaminu z matematyki?
- Weź głęboki oddech. W tym całym chaosie możesz zapomnieć o oddychaniu. Nie chcesz się hiperwentylować, ale ważne jest, abyś pamiętał o oddychaniu. Głębokie oddychanie pomoże Ci uspokoić nerwy i skupić się na egzaminie. Pomoże też utrzymać poziom stresu na niskim poziomie, co jest niezwykle ważne podczas egzaminu.
- Rozkładanie problemów na czynniki pierwsze Rozwiązując zadania z zaskoczenia, można mieć wrażenie, że wszystko nas przerasta. W takich sytuacjach pomocne jest podzielenie problemu na części.
- Postępuj krok po kroku. W rozwiązywaniu problemu warto postępować krok po kroku. Jeśli nie jesteś pewien, od czego zacząć rozwiązywanie problemu, spróbuj wykonać następujące kroki: – Wyeliminuj to, czego nie wiesz. Po rozbiciu problemu na części, następnym krokiem jest wyeliminowanie tego, czego nie wiesz. Pomoże to zawęzić problem i określić kolejny krok, który należy podjąć.
- Znaj swoje limity czasowe. Przed przystąpieniem do egzaminu należy zapoznać się z limitami czasowymi dla każdej części. Pomoże to w utrzymaniu odpowiedniego tempa pracy i pozwoli uniknąć utraty punktów z powodu braku czasu.
Jakie zadania pojawią się na maturze z matematyki?
Ponieważ matematyka jest często uważana za najtrudniejszy przedmiot w szkole średniej, zadania, które pojawią się na maturze z matematyki są dość zróżnicowane. Ale nie martw się, nie są one tak skomplikowane, jak mógłbyś sobie wyobrazić.
Dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, ułamki i ułamki dziesiętne, proporcje, współczynniki i procenty, geometria, pomiary, statystyka, wykresy, nierówności i wiele innych, to tylko nieliczne przykłady.
Co warto wiedzieć o matematyce na maturze?
- Nie chodzi tylko o rozwiązywanie zadań. Choć to prawda, że rozwiązywanie zadań matematycznych stanowi dużą część programu nauczania matematyki w szkole średniej, to nie jest to jedyna rzecz, której się nauczysz.
- Matematyka łączy się z prawie wszystkim – to nie wszystko. Na lekcjach matematyki poznasz takie zagadnienia, jak statystyka, proporcje i wykresy, które nie są bezpośrednio związane z rozwiązywaniem zadań, ale mimo to mają związek z klasą matematyczną.
- Przygotuj się na nieoczekiwane zdarzenia. Nigdy nie wiadomo, co zaserwuje nam nauczyciel matematyki, dlatego ważne jest, by być przygotowanym na nieoczekiwane sytuacje. Odrabiaj wszystkie zadania domowe, ucz się do sprawdzianów i czytaj podręcznik, żeby wiedzieć, co cię czeka.